fbpx
Atatürk
Anasayfa | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim  +90 850 247 0 742 info@ukeb.com.tr>

2. SINIF ÖĞRENCİLERİMİZ ELEKTRİĞİ KEŞFEDİYOR

Elektrik Kavramlarındaki Farklılıklar

2. Sınıf öğrencilerimiz Mind and Science dersinde 11 Mart haftasında Elektrik konusunu işlediler. Geçen yıl elektrik ile ilgili yaptıkları deneyi hatırlatıcı aktivitelerle başlanan etkinlikte elektrik kavramı tekrar masaya yatırıldı. Deneyimlerinden çıkan elektrik kavramlarındaki farklılıkları gözlemleyen öğrencilerimiz, bu farklılığı açıklayabilmek için Elektriği iki sınıfa ayırdılar ve birinci sınıf elektriğe Statik Elektrik, ikinci sınıf elektriğe se Dinamik Elektrik adı verdiler.
Yapılan çalışmalar doğrultusunda geçen yıl yapılan etkinliğin Statik elektrik ile ilgili olduğunu hatırlayan öğrencilerimiz, Dinamik elektriğin ne olduğunu nerelerde kullanıldığını öğrendiler. Etkinliğin üçüncü aşamasında ise basit bir elektrik devresi oluşturmak için devre elemanları tanıtıldı, görevler verildi. Birinci görev verilen malzemelerle lambayı yakabilmekti. İkinci görev ise anahtar ile istendiğinde lambayı açıp kapatabilecek bir devre kurmaktı.
Birinci görevi başarıyla tamamlayan öğrencilerimiz, ikinci görevi ise tüm denemelerine rağmen tamamlayamadılar.
‘İkinci görevi yapabilmek için daha ne kadar deneme yapmalıyız?’ , ‘İkinci görev için devreyi nasıl tasarlamalıyız?’ soruları ile hata yapmanın da doğru yola ulaştırabileceğini fark ederek ve yeni fikirlerle tekrar deneme yapma cesaretini içlerinde hissederek sınıftan ayrılan öğrencilerimiz bir sonraki Mind and Science dersini beklemeye başladılar.