fbpx
Atatürk
Anasayfa | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim  +90 850 247 0 742 info@ukeb.com.tr>

2.SINIF ÖĞRENCİLERİMİZ MIND AND SCIENCE DERSİNDE

Gökkuşağı Kavramı

Su damlalarının renksiz olduğunu biliyoruz. Bunun sonucunda oluşan Gökkuşağını gözlemliyoruz. Peki ya su damlaları renkli olsaydı? Gökkuşağında nasıl değişiklikler olurdu?
2. sınıf öğrencilerimiz Mind & Science dersi çalışmaları kapsamında geçen hafta Gökkuşağı kavramı üzerinde durdular. Etkinliğin birinci aşamasında daha önceki yıllarda gözlemledikleri ve sınıfta uyguladıkları faaliyetlerle Gökkuşağının hangi renklerden oluştuğunu hatırladılar.
Etkinliğin ikinci aşamasında üçe ayrılmış konteynırın birinci bölmesindeki suyu sarı renkli mürekkep, ikinci bölmesindeki suyu cyan(sayen) renkli mürekkep, üçüncü bölmesindeki suyu ise magenta renkli mürekkep ile boyayan öğrencilerimiz, her renkten ayrı ayrı beyaz ışık geçtiğinde Gökkuşağı’nın renklerinde nasıl bir değişim olacağını sorguladılar. Suyun rengine göre hangi renklerin ekranda görüneceğini ve hangi renklerin kaybolacağı hakkında güçlü tahminlerde bulunarak tahminlerini arkadaşlarına karşı savundular.
Etkinliğin üçüncü aşamasında oluşan Gökkuşaklarını gözlemleyen ve gözlem verilerimizi Gözlem Formu üzerinde kaydeden öğrencilerimiz, hangi renklerin neden kaybolduğu sorgulayarak dersimizi bitirdiler.
Etkinliğin cevabını merak edenler için etkinlik makalesi linki aşağıdadır.

https://iopscience.iop.org/article/10.1088/0031-9120/50/4/402/meta