fbpx
Atatürk
Anasayfa | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim  +90 850 247 0 742 info@ukeb.com.tr>

5. SINIFLARIN VAN GOGH PORTRE ÇALIŞMALARI

Sanatın Dinginliği

5. sınıf öğrencilerimiz Görsel Sanatlar dersinde ikinci döneme Vincent Van Gogh portreleri üzerinde çalışarak başladılar. Sanatçının tablolarındaki doku, renk ve biçimlendirme ile ilgili gözlemlerini çizimleriyle aktaran öğrencilerimiz, hem farklı bir sanatçının sanat çalışmaları hakkında bilgiler edinerek kültür dağarcıklarını geliştirdiler hem de sanatın dinginliğini çalışmalar ile bir kez daha keşfettiler.

VİNCENT WİLLEM VAN GOGH (1853-1890)


Yaşadığı sürece neredeyse hiç tanınmayan Vincent Van Gogh günümüzde dünyanın en ünlü ressamlarından biridir. Sanata epeyce olgun bir yaşta, 27’ sinde başlamıştır ve kısa bir ömrü olmasına rağmen çok üretkendir. 2000’ den fazla yapıt üretmiştir. Kısa sanat yaşamında zaman zaman çağdaşı öteki sanatçılarla, (Paul Gauguin gibi) yeni bir akım oluşturmak üzere birlikte çalışarak ve Post Empresyonizm’ in Fransa’daki öncü sanatçılarından biri olarak kabul edilmiştir. Hollanda’ dan Güney Fransa’ ya taşınmasının ardından paleti erken döneminin karanlık tonlarından daha doymuş ve parlak renklere doğru değişmiştir.
Van Gogh, konularını çok sayıda portre, doğal ortamlarında gözlemlenmiş sıradan insanların resimleri, iç mekan sahneleri, natürmortlar ve peyzajlarla sınırlamıştır. Olgun üslubu, koyu renkler ve doku oluşturan fırça darbeleri dikkat çekmektedir.