fbpx
Atatürk
Anasayfa | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim  +90 850 247 0 742 info@ukeb.com.tr>

ADIM ADIM UZAY İSTASYONU BAĞLANTISINA: TRAC SUNUMLARI

Amatör Telsizcilik ve Önemi


NASA tarafından dünya çapında 40 okula verilene onay doğrultusunda yürütülen proje çerçevesinde 2019 Kasım ayı içerisinde gerçekleştireceğimiz ARISS projesinde, öğrencilerimiz, Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti ( TRAC ) İzmir Şubesinin önderliği ve denetiminde yörüngede bulunan Uzay İstasyonundaki astronotlara sorular soracaklar. Bağlantı hazırlıklarının ilk aşaması olarak okulumuzun tüm öğrencileri TRAC İzmir eğitmenleri tarafından verilen ‘’ Amatör Telsizcilik ve Önemi ‘’ içerikli sunuma katıldılar. Sunum sonrasında her bir öğrenci tek tek Türkiye’nin farklı illerinden yakalanan frekanslardaki amatör telsizcilerle konuşma deneyimi yaşadılar.
Amatör telsizciliğin bir gönüllük işi olduğunu ve afet anlarında başarılı iletişimi sağlayacak tek teknolojik cihaz olduğunu öğrenen öğrencilerimizin pek çoğu 12 yaşına geldiklerinde amatör telsizcilik belgelerini alma kararı aldılar.
Bundan sonraki adım ARISS ve Uzay İstasyonu konularında bilgilenmek ve soruları hazırlamak olacak. NASA tarafından uzayda görevlendirilen astronotlara sorulacak sorular öğrencilerimizin zihinlerinde oluşmaya başladı bile.