Atatürk
Anasayfa | Site Haritası | İletişim  +90 850 247 0 742 info@ukeb.com.tr>

Antik Efes’te Oryantring ve Matematik Köyü Gezisi

ANTİK ÇAĞIN YILDIZI EFES'TE ORYANTİRİNG, MATEMATİK KÖYÜNDE, MATEMATİK YAPMAK

 

5. ve 6. sınıf öğrencilerimiz 5 Mayıs 2017 Cuma gününü okul dışı etkinliklerle geçirdiler. Efes Antik Kentinde oryantiring yapan, Matematik Köyü’nde matematik dersi alan ve Şirince Köyü’nü keşfeden öğrencilerimiz değişik etkinliklerin bulunduğu gezi boyunca genel kültürlerini zenginleştirdiler.

 

 

Gezinin İlk durağı Efes Antik Kenti oldu. Amazonların kurduğuna inanılan, Hititlerin Apasas dediği, Batı Anadolu’nun ilk yerli kavimleri Karyalılar ve Leleglere ev sahipliği yapan, İyonlarca yıldızı parlatılan, Lidya, Pers ve Büyük İskender’in hakimiyetinde kaldıktan sonra nihayet Romalılar tarafından tüm dünyanın en parlak kentlerinden birisi haline getirilen, Antik Çağın cazibe merkezi olan bir şehirde olmanın bilgisini daha önceden dağarcıklarına kaydeden öğrencilerimiz 6 ayrı gruba ayrılarak, daha önce İzmir Agorası’nda yaptıkları gibi oryantiring için hazırlandılar. Başlama işaretinin verilmesiyle birlikte 6 ayrı istasyonu gezerek ipuçlarını biriktiren ve bu arada Celsus Kütüphanesi’nden Hadrianus Tapınağı’na, Nike Heykeli’nden 24.000 kişilik amfi tiyatroya dek pek çok eseri tanıyan öğrencilerimiz,  Verulanus Meydanı’nda son bulan hedeflerine ulaşarak ve ödül olarak sürpriz dondurma ve gezinin keyfini çıkararak gezinin ilk ayağını tamamladılar.

Gezinin ikinci ayağı olan Matematik Köyünde Matematik dersi almak ise ayrı bir heyecan oldu. Amfide gerçekleştirilen ve Prof. Dr. Ali Nesin’in önderlik yaptığı ders öncesi Matematik yapan biri ile tanışacaklarından dolayı büyük heyecan yaşayan öğrencilerimiz, dersin başlamasıyla beraber Sayın Nesin’in sorduğu tüm sorulara doğru cevaplar verdi. Herkes özgüvenle, cesaretle ve hata yapmaktan korkmadan parmak kaldırarak, diğer okullardan gelen ve üst sınıf öğrencilere adeta örnek oldular. “Matematik yapmak, matematikten korkmamak, ona tutkuyla bağlanmak bu olsa gerek… “ dedirterek buradan ayrılan öğrencilerimiz gezinin son ayağı olan Şirince Köyü hakkında bilgi alarak ve serbest zaman gezisi ile köyü tanıyarak günün keyfini çıkardılar.