fbpx
Atatürk
Anasayfa | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim  +90 850 247 0 742 info@ukeb.com.tr>

ÇANAKKALE ŞEHİT VE GAZİLERİMİZE MİNNETLE…

Kahramanlarla Aynı Havayı Solumak

6. sınıf öğrencilerimiz 30 Kasım -1 Aralık 2018 tarihlerinde Çanakkale’ye bir gezi gerçekleştirdi. Okul Müdürü Ali Mahmut Akça, Okul Müdür Yardımcısı Gülnur Harbek ve Sözel Dersler Koordinatörü Nil Akıncıbay, önderliğinde gerçekleştirilen gezinin ilk günü Sarıkız Etnografya Müzesi’ne yapılan ziyaret ile başladı. Yörük kültürü hakkında bilgi alan öğrencilerimiz, Anadolu’nun antik dönemlerinden günümüze dek geçirdiği etnografik yolculuk konusunda bilgiler edindiler. Daha sonra gidilen Assos Antik Kentinde ve Truva Antik Kentinde, Anadolu’da yaşayan değişik uygarlıklarla ilgili hem gerçek hem de efsanevi öyküleri dinleyerek kültür hazinelerini zenginleştiren öğrencilerimiz gezinin ilk gününü Çanakkale Savaşlarının seyrini değiştiren Nusrat Mayın Gemisini ve Çimenlik Kalesini ziyaret ederek tamamladılar.
Gezinin ikinci günü tamamen Gelibolu Yarımadasında geçti. Sırasıyla 57. Alay Şehitliğini, Conkbayırını, Şehit Seyit Onbaşı ve Yahya Çavuş şehitliklerini / abidelerini, tabyaları gezen öğrencilerimiz Çanakkale Savaşları Bilgilendirme Merkezinde yapılan sunuma da katılarak I. Dünya Savaşı’nı ve Çanakkale Savaşı’nı 3 boyutlu canlandırmalarla görerek ve yaşayarak öğrenme fırsatı buldular.

Yolculuk boyunca rehberimiz Nazım Bey’den Bergama özelinde tüm Ege Bölgesi’nin coğrafi yapısını ve kısa tarihini de dinleyen öğrencilerimiz, Anadolu’ya can veren bu binlerce yıllık öykülerin yaşadığımız coğrafyada bıraktığı izleri öğrenme fırsatı bularak geziyi tamamladılar.

UKEB Okulları olarak gezinin organizasyonundaki değerli katkılarından dolayı Punta’s Tura teşekkür etmeyi bir borç biliriz.