fbpx
Atatürk
Anasayfa | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim  +90 850 247 0 742 info@ukeb.com.tr>

EĞİTİMDE SİSTEM DÜŞÜNCESİ SEMPOZYUMU OKULUMUZDA YAPILDI

Toplam 11 Sınıfta, Sistem Düşünürü Öğretmenler Tarafından Uygulamalı Olarak Yürütülen Etkinlik

Eğitimde Sistem Düşüncesi Deneyim Paylaşım Sempozyumunun beşincisi, 16 Mart Cumartesi günü okulumuzun ev sahipliğinde gerçekleşti. Okul Genel Müdürü Filiz ULUSOY tarafından yapılan konuşma ile sempozyumun açılışı yapıldı. Sistem düşüncesi ve eğitimi ile ilgili görüşlerini dile getiren konuk konuşmacı Doç. Dr. Hasret NUHOĞLU, sistem düşüncesinin, sistemi oluşturan bir parçanın ayrıntılarına odaklanmak yerine, bütünü ve nedensellik ilişkiler ağını görmeye odaklanan bir bakış açısı olduğunu ve olayların bir örüntü içinde, zamanla açığa çıkıp kendini göstereceğini belirterek bir bütünü görme disiplini olan sistem düşüncesini bütünün parçalardan büyük olduğunu dile getirdi.
Toplam 11 sınıfta, sistem düşünürü öğretmenler tarafından uygulamalı olarak yürütülen etkinliğin ikinci yarısında uygulama örneklerinin paylaşıldığı oturumlar yapıldı. 11 sınıfta gerçekleştirilen 4 oturum boyunca toplam 44 sunumla, okul öncesi, ilkokul ve ortaokul deneyimleri paylaşıldı.
Okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretimde görev yapan özel ve resmi okullarda görevli 267 öğretmenin katıldığı sempozyum, sistem düşüncesi yaklaşımı ile öğrencilere değerler nasıl kazandırılabilir sorusuna farklı bir bakış açısı sunmayı hedeflerken atölye çalışması kapsamında sistem düşüncesi araçları (nedensel döngü diyagramları, zaman boyunca değişim grafikleri, stok-akış diyagramları, çıkarım merdiveni ve buzdağı modeli) yardımıyla değerler sistemini anlamayı ve yaşatmayı kolaylaştıracak uygulamalar da sundu.