fbpx
Atatürk
Anasayfa | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim  +90 850 247 0 742 info@ukeb.com.tr>

GÖRSEL SANATLAR YIL SONU SERGİSİ

İçimizdeki Cevherler

Görme, görsel algı, oran-orantı, ölçü, doku ve desen gibi temel tasarım ilkeleri üzerine yoğunlaşarak oluşturdukları projeleri teknik ve teorik bir zemin üzerinde ortaya koyan öğrencilerimiz, Yıl Sonu Sergisi olarak ürünlerini okul fuayesinde sergiliyorlar.

 

Eko Okullar Projesi kapsamında tasarlanan çalışmalar doğrultusunda okulumuzun tüm öğrencilerinin dönüşümlü olarak birbirlerinin proje ve tasarımlarını destekleyecek biçimde çalışmasıyla ortay çıkan sergi, bir yılın akademik çalışmalarının toplamını oluşturmaktadır.

 

Nesli tükenmekte olan hayvanları konu alan ilk çalışma ile boyut, biçim ve ölçü üzerine eskizler hazırlayan öğrencilerimiz,  projenin zemini oluşturduktan sonra atık malzemeler biriktirerek ve bu malzemeleri biçim, boyut, tür, renk ve özelliklerine göre sınıflandırarak tasarımını oluşturdukları çizimle en uygun malzemeleri eşleştirdiler. Boyut kazanan çizimleri kişisel isteklerine göre seçtikleri malzemelerle renklendirerek projenin son halini almasını sağladılar.

Eko Okullar projesi dahilinde tasarlanan 2. Projede, öğrenciler, atık malzemelerle ders materyali olarak kullanılan vücudumuz maketini çizimlerle oluşturarak boyutlandırdılar. Oluşturulan eskizler ve tasarım sürecinde ortak bir şekilde çalışan tüm öğrenciler, eskiz aşamasında kendi gözlemleri doğrultusunda 100×70 boyutundaki mukavvalara aktardılar. Sonrasında çizimlerini, uygun atık malzemelerle şekillendirip renklendirerek tamamladılar.

Pablo Picasso’ nun Kübizm Akımı’ nı temsil eden çalışmaları arasından seçilen yirmi beş adet portre çalışması hakkında teorik olarak bilgi edinen öğrencilerin, eserleri kendi gözlem güçleri, kompozisyon bilgileri ve kendi çizgileri ile görselleştirmeleri sağlandı. Çizimler eskiz aşamaları ile netleştirildikten sonra renk ve doku ile ilgili uygulama çalışmalarıyla tamamlandı.

 

Michel Delacroix’ e ait yağlıboya eserler öğrencilerimizin kompozisyon oluşturma kurallarıyla ilgili gözlemlerinin pekiştirilmesi amacıyla tasarlanmıştır. Farklı boyutlardaki yağlıboya eserler öğrencilerimizin kişisel istek ve gözlemlerine yönelik malzeme seçimleriyle tamamlanmıştır.