fbpx
Atatürk
Anasayfa | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim  +90 850 247 0 742 info@ukeb.com.tr>

MAKEY MAKEY KİTİ YETMER DERSİNDE

Yaratıcı MUCİTLER

YETMER Teknoloji dersi kapsamında çalışan tüm 5. sınıflar ile yine aynı ders kapsamında teknoloji alanını seçen 6. ve 7. sınıflar Makey Makey: Yaratıcı Mucit Kiti (AN INVENTION KIT) ile tanıştılar. Makey Makey: Yaratıcı Mucit Kitini öğrencilere tanıtarak, çalışma mantığını ve kullanım alanlarını anlatan Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Merve Deniz Çilengir, öğrencileri gruplara ayırarak Makey Makey ile ilk projelerini geliştirmeye başladılar. İlk defa programlanabilir elektronik kart ve timsah kablolar ile çalışan mucit öğrencilerimizin heyecanı görülmeye değerdi. Makey Makey: Yaratıcı Mucit Kiti ile derslerine devam edecek olan öğrencilerimiz yaratıcılıklarının sınırlarını zorlayarak projeler geliştirecekler ve hem elektronik, hem de kodlama bilgisi kazanacaklar.


MAKEY MAKEY: AN INVENTION KİT NEDİR?
MaKeyMaKey ismi Make + key = Makey şeklinde oluşturulmuş bir kelimedir. Makey Makey Kitinin mucitleri Makey Makey’i 21.yüzyıl için geliştirilmiş bir icat kiti olarak tanımlamaktadırlar. Bu kit ile günlük hayatımızdaki hemen hemen her nesneyi bir dokunmatik yüzeye çevirebilirsiniz. Makey Makey için gereken tek şey elektrik ileten materyaller!
Materyal olarak; alüminyum folyoya takılmış herhangi bir şey, kurşun kalem, yün, limon, oyun hamuru, sebzeler, parmak boyası, ıslak herhangi bir şey ve daha birçok şeyi kullanabilirsiniz. Bu kit ile yapılabilecekler öğrencilerimizin yaratıcılığı ve hayal güçleri ile sınırlıdır.
Makey Makey’in yapımcıları herkesin dünyayı değiştirebilecek potansiyeli olduğunu savunmakla birlikte, herkesin yaratıcı ve mucit olabileceğine inanmaktadırlar. Bu yüzden yaşamlarını diğer insanların yaratıcılıklarını daha kolay göstermelerini sağlayacak aletler tasarlamaya adamışlardır. Biz de UKEB Teknoloji bölümü olarak öğrencilerimizin değerli fikirlerini, onların mucit ruhunu, yaratıcılıklarını ortaya çıkarmak ve yaratıcı projeler geliştirmeleri için her türlü imkânı sunmaya devam ediyoruz.