fbpx
Atatürk
Anasayfa | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim  +90 850 247 0 742 info@ukeb.com.tr>

MEDYA OKURYAZARLIĞI DERSİ İLE FARKLILIKLARA BAKIŞ

4.sınıf öğrencilerimizin Medya Okuryazarlığı dersi büyük kazanımlarla devam ediyor.
Öğrencilerimiz Aralık ayında Medya Okuryazarlığı dersi öğretmenleri Doğa Klcıoğlu Esen’le, kendi yaşıtları çocukların yaşadıkları akran zorbalığı, engelli olmak, ayrımcılığa uğramak gibi konularda yapılmış kısa animasyon filmler izleyerek fikir alışverişinde bulundular.
Ocak ayı Medya Okuryazarlığı çalışmaları doğrultusunda ise Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Alice Harikalar Diyarında gibi ünlü çocuk filmlerinin yönetmeni Tim Burton’un Makaseller* isimli fantastik filminden parçalar izleyip, normal kavramı ve farklılıklarımızla birbirimizi kabul etmek üzerine tartıştılar. Bir yandan da filmin renklerini inceleyen öğrenciler renklerin bizde yarattığı etkiler ve yanılsamalar üzerine konuştular. Edward karakterini gittikçe daha sempatik bulan öğrenciler oyuncu Johhny Depp’in diğer filmleri ve çalıştığı diğer yönetmenler üzerinden de bir ilişki ağı kurdular.

*Edward Makaseller bir bilim adamı tarafından yaratılmıştır ama tam elleri tamamlanacakken onu yaratan kişi ölür ve Edward makas elleriyle bir şatoda yaşamak zorunda kalır. Şatonun aşağısında rengârenk bir kasaba vardır ve bir gün Peg makyaj malzemesi satmak üzere Şato’ya adım atar. Orada hiç beklemediği bir kişiyle tanışacaktır. Onu evine götürmeye karar veren Peg, kasabada Edward’ın “normal” insanlar arasında neler yaşayacağından habersizdir. Öğrencilerimiz ile ortak konuların artmasını sağlamak amacıyla velilerimize filmi izleyerek öğrencilerimizle yorumlamasını öneririz.