fbpx
Atatürk
Anasayfa | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim  +90 850 247 0 742 info@ukeb.com.tr>

MEDYA OKURYAZARLIĞI DERSİYLE HAYAT FARKLI BAKIŞ

FARKLI OLMAK

Medya Okuryazarlığı dersi çalışmaları çerçevesinde 3. sınıf öğrencilerimiz Aralık ayında öğretmenleri Doğa Kılcıoğlu ile özel bir film olan Mucize’yi* (Wonder) izleyerek analiz çalışması yapıyorlar.
Filmden parçalar izleyen öğrencilerimiz, zorbalık, farklılıklarımız ve dostluk üzerine tartışmalar yapıyorlar. “Filmin kahramanı sorunlarla nasıl baş etmektedir? Ailesinin gösterdiği mücadelede desteği neleri değiştirir? Yönetmen başrol oyuncusunu nasıl yansıtmıştır?” vb sorular üzerinden öğrencilerimiz farklı olmak konusunu irdelediler.
Öğrencilerimiz bir yandan filmi izlerken diğer yandan da yönetmenin başrol oyuncusunun ablası ve arkadaşlarının hayatlarına da göz atmasının etkileri üzerine konuştular. Bazen bir gerçekliği anlayabilmemiz için farklı açılardan bakabilmemiz gerektiği üzerine düşünen öğrencilerimiz, empati kurabilmek ve farklılarımızla birlikte zenginleşmek üzerine verimli tartışmalar yaptılar.
Film parçalarının yanında filmin kamera arkasından da parçalar izleyen öğrenciler filmin ön hazırlığı üzerine de bilgi sahibi oldular.
*Auggie 12 yaşında bir çocuktur ancak yaşıtlarından biraz farklıdır çünkü yüzünde bir deformasyonla doğmuştur, geçirdiği 27 ameliyat yüzünde izler bırakmıştır. Ancak Auggie ve ailesi 4 yıllık evde eğitimin (Homeschooling) ardından artık onun yaşıtlarıyla normal bir okula gidebileceğine karar verir. Auggie okulda bir yandan normal bir çocuk olduğunu kanıtlama savaşı verirken bir yandan arkadaş edinmeye ve zorbalıklarla mücadele etmeye çalışır.