fbpx
Atatürk
Anasayfa | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim  +90 850 247 0 742 info@ukeb.com.tr>

MIND AND SCIENCE DERSİNDE DÜNYACA ÜNLÜ DENEY

19. Yüzyılın Ünlü Deneyi

İlkokul 2., 3. ve 4. sınıf öğrencilerimiz 16-20 Ekim haftasında Mind & Science derslerinde Dokuz Eylül Üniversitesi Özel Yetenekliler Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Yürümezoğlu’nu ağırladılar. Gaston ve Albert Tissandier Kardeşlerin 19. yüzyılın ünlü deneyini yapan öğrenciler hem eğlenceli vakit geçirdiler hem de açık alanda bir deney yapma fırsatı buldular.
Öğrencilerin boyuna uygun yükseklikte bir metre aralıklı destekler üzerine konulan ve iki bardak, iki şişe veya iki yumurta üzerine yerleştirilen bir metre uzunluğunda ince bir çıtayla gerçekleştirilen deneyin amacı bardağı, şişeyi veya yumurtayı kırmadan çıtayı tam ortasından ikiye bölmekti. Her öğrencimiz deneyde karakteri, bilgisi, becerisi ve cesareti ile kendini deneme fırsatı buldu. Her bir denemenin ayrı bir heyecan yarattığı etkinlikte hem iki bilim insanını anıldı hem de onların ünlü deneyini bir asır sonra aynı heyecanlarla tekrarlandı. 1880’li yıllarda halka bilimi sevdirmek amacıyla gerçekleştirilen bu deneyler, bugün UKEB’li çocukların bilimi daha çok sevmeleri için düzenlendi. Deney esnasında Galile’nin eylemsizlik ve Newton’un etki-tepki yasasını da gören öğrencilerimiz, bilimi hayatımızın içinde eğlenerek deneyimlediler.


Etkinlik süresince öğrencilerimize ve öğretmenimize rehberlik eden Prof. Dr. Kemal Yürümezoğlu’na ve etkinliği fotoğraflayan Sinem Eroltu’ya içten teşekkürlerimizi sunarız.