fbpx
Atatürk
Anasayfa | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim  +90 850 247 0 742 info@ukeb.com.tr>

ÖĞRENCİLERİMİZİN ENGELLİ FARKINDALIĞI ARTIYOR

Engelsiz Yaşam

5., 7. ve 8. sınıf öğrencilerimiz 27-28 Kasım 2018 tarihlerinde Yetenek Keşfetme Geliştirme Merkezi (YET-MER), Mind & Science ve PDR Programı ortak planlaması doğrultusunda Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında Balçova’da bulunan Farkındalık Merkezi’ni ziyaret ettiler.
Olimpiyat Köyü’nde hizmet veren Türkiye’de ilk olan ‘Engelli Farkındalık Merkezi’, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, sosyal belediyecilik kapsamında, engellilerin sorunlarına dikkat çekmek, bireysel ve toplumsal yaşamda karşılaştıkları sıkıntıları, engelleri, toplumun diğer kesimlerine de uygulamalı olarak hissettirmek amacıyla kurulmuştur. Ziyaretçilerin okul öncesinden ileri yaşlara kadar farklı senaryolarla engellilerin yaşamını hissedecekleri, görmeyen birinin, ya da zihinsel yetersizlik yaşayan bir arkadaşının nasıl bir zorluk yaşadığını görecekleri, anlayacakları etkinliklerin uygulandığı Merkez’de görme, işitme ve ortopedik engelli alanı, tekerlekli sandalye parkuru, otizm labirenti, karanlık ev alanı vb. alanlar bulunmaktadır.
PDR Programları kapsamında yaptıkları ‘bilinçli farkındalık’ etkinlikleri ile merkeze gelmeden önce duyularını etkin kullanmayı öğrenen öğrencilerimiz alanda daha bilinçli bir deneyim yaşamaya odaklandılar. YET-MER ve Mind & Science Programları kapsamında ise bireylerin yaşadığı problemlere empatik bir bakış açısıyla yaklaşarak kendi yaptıkları projelerinin etki alanlarını deneyimlediler.

Merkeze ailesi ile birlikte gitmek isteyen öğrencilerimiz için;
Rezervasyon telefon numarası: 0232 293 92 16