Atatürk
Anasayfa | Site Haritası | İletişim  +90 850 247 0 742 info@ukeb.com.tr>

Prof. Dr. Beno KURYEL ile Matematik ve YAŞAM

MATEMATİK İCAT MI YOKSA KEŞİF Mİ?

Ortaokul öğrencilerimiz 23 Mart 2017 Perşembe günü Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı ve aynı zamanda İzmir Ekonomi Üniversitesi yarı zamanlı öğretim Elemanı Prof. Dr. Beno Kuryel’i konuk etti. Matematiğin yaşamımız içindeki yerini kavrama amaçlı olan “Matematik ve Yaşam” konulu söyleşi öncesinde öğrencilerimiz konuğumuzun bu alandaki yazılarını okuyarak ve söyleşi öncesinde sorulacak soruları belirleyerek etkinliğin verimli geçmesine katkıda bulundular.

Matematiğin felsefesinin sorgulandığı ve değerinin masaya yatırıldığı, aşk, tutku ile matematiğin yapılması gerektiğinin altının çizildiği etkinlik sonunda öğrencilerimiz zihinlerinde cevap bulamadıkları binlerce soru ile sunumdan ayrılırken Sayın Kuryel ile bir kez daha bir araya gelecekleri mayıs ayını büyük heyecanı ile beklemeye başladılar.


Prof. Dr. Beno KURYEL KİMDİR?

Lisans derecesini 1970 yılında ve Yüksek Lisans derecesini 1972 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Fakültesi’nden almıştır. Daha sonra Ege Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde asistan olarak atanmış ve doktora derecesini 1976 yılında yine aynı bölümden almıştır. 1977-1978 döneminde Imperial College’da ziyaretçi araştırmacı olarak çalışmıştır. Daha sonra tekrar Ege Üniversitesi’ne dönerek 1982 yılında Doçent ,1992 yılında Profesör olmuştur. Halen Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı olarak görev yapmaktadır.