fbpx
Atatürk
Anasayfa | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim  +90 850 247 0 742 info@ukeb.com.tr>

TÜRKÇE DERSİNDE SİSTEM DÜŞÜNCESİ

Okuma - Anlama Becerisi

UKEB Okullarında Türkçe derslerinde çocukların düşünme becerilerini geliştirmelerini desteklemek, okuma anlama becerilerinin zaman boyunca değişimini fark etmelerini sağlamak amacıyla Sistem Düşüncesi Araçlarından yararlanılmaktadır.
Yürütülen uygulama kapsamında öğrencilerimizle ilk olarak sistem, sistem düşüncesi, sistem düşünürünün alışkanlıkları üzerine videolar izlenmekte, konuşma etkinliği gerçekleştirilmekte ve akılda kalanlar ve yaşamımızdaki sistemler üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Öğrenilen bilgiler ışığında Vincent Van Gogh’un “Yıldızlı Gece” tablosu ile Türkçenin görsel okuma alanına yönelik çıkarım merdiveni çalışmalarına başlayan 5. Sınıf öğrencilerimiz, daha sonraki aşamada yıl içinde okunan çocuk kitaplarının(Kapiland’ın Kobayları, Küçük Prens,Pasaklılar1) olay örgüleri ve içeriğiyle ilgili farklı çıkarım merdivenleri hazırladılar.


Bireyin büyük resmi görmesini, farklı bakış açılarını fark etmesini, kapsamlı düşünmelsni, Türkçenin temel alanları olan yazma, okuma, konuşma, dinleme, görsel okuma alanlarını desteklemesini sağlamak amacıyla yürütülen çalışmalar sonucunda öğrenciler süreç, geri bildirim ve sonuç konusunda farkındalıklarını arttırmışlardır.