fbpx
Atatürk
Anasayfa | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim  +90 850 247 0 742 info@ukeb.com.tr>

UKEB OKULLARI ÇANAKKALE’DE

Tarihin Her Sayfasında Çanakkale

27-28 Nisan 2018 tarihlerinde, 6. ve 7. sınıflarımızdan oluşan bir öğrenci grubumuz Çanakkale’ye bir gezi gerçekleştirdi. Öğrencilerimizin Ayvalık Şeytan Sofrası’ndaki ilk ziyaret noktasıyla başlayan serüvenleri iki gün sürdü ve Conkbayırı’nda son buldu. Punta’s Tur’un organizatörlüğünde gerçekleştirilen bu gezide öğrencilere Okul Müdürü Ali Mahmut Akça, Okul Müdür Yardımcısı Hatice Yıldırım, Sosyal Bilgiler Öğretmeni Mert Kalkan, veliler Hümeyra Yıldırımlar ve Çiğdem Dost ile rehber Emre Ataberk eşlik ettiler.
27 Nisan Cuma sabahı başlayan yolculuk boyunca rehber Öğr. Gör. Emre Ataberk,’ten Bergama özelinde tüm Ege Bölgesi’nin coğrafi yapısını ve kısa tarihini dinleyen öğrencilerimiz, Anadolu’ya can veren bu binlerce yıllık öykülerin yaşadığımız coğrafyada bıraktığı izleri öğrenme fırsatı buldular.
Gezinin ilk durağı Ayvalık – Şeytan Sofrası oldu. Burada çevrenin güzelliğini seyreden öğrencilerimiz daha sonra Cunda adasına geçtiler. Assos yolu üzerinde bulunan Etnografya Galerisini gezerek Şaman kültürü ve Yörük kültürü hakkında bilgi alan çocuklarımız, Anadolu’nun antik dönemlerinden günümüze dek geçirdiği etnografik yolculuk konusunda bilgiler edindiler. Ayrıca galeride bulunan çok sayıda eski eşyayı da tanıma şansı buldular.


Assos (Behramkale) Akropol’ü gezerek Dor düzeninde inşa edilmiş Zeus Tapınağı’nı ziyaret eden öğrencilerimiz, Antik Liman’daki kısa bir ziyaret ile gezinin ilk gününü tamamladılar.
28 Nisan Cumartesi sabahı ise, Çanakkale gezisinin esas ayağı olan “Çanakkale Savaşları” programına geçildi. Kafile ilk olarak Deniz Müzesi’ne gitti. Burada Deniz Savaşlarına yön veren tarihi Nusrat Mayın Gemisi’ni ziyaret ederek etkinlik merkezinde Çanakkale Savaşları’nın seyrini anlatan bir animasyon izleyen öğrencilerimiz, daha sonra da Kilitbahir Kalesi’ne geçerek Deniz Savaşları sırasında zarar görmüş tabyaları, savaşlarda kullanılan araç ve gereçleri incelediler.
Takip eden saatlerde Namazgah Tabyası ve Yahya Çavuş şehitliğini de gezen öğrencilerimiz Yahya Çavuş’u, Seyit Onbaşı’yı ve nice kahramanı da yad ederek Çanakkale Şehitleri Anıtı’na vardılar. Buradaki gezinin ve anlatımın ardından, Çanakkale Kara Savaşları’nın kaderinin değiştiği yerlerden birisi olan Conkbayırı’na doğru harekete geçtiler. Mustafa Kemal Atatürk’ün yıldızının parladığı, tüm yurtta “Anafartalar Kahramanı” ismiyle nam saldığı olay olan Çanakkale Savaşlarına dair pek çok şey öğrendiler.
Gezi sonunda Çanakkale’nin antik dönemden günümüze önemi, Çanakkale Savaşlarının ulusal tarihimizdeki yeri ve cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Savaşları’ndaki yadsınamaz rolü, öğrencilerimiz tarafından çok daha iyi kavranmış oldu. Böylece unutulamayacak yolculuk anıları, yerinde öğrenilmiş bilgiler ve bir parça yorgunlukla birlikte İzmir’e geri döndüler.