fbpx
Atatürk
Anasayfa | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim  +90 850 247 0 742 info@ukeb.com.tr>

UKEB – UZAY İSTASYONU (ISS) BAĞLANTISINI BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRDİK

Bir Yıl Süren Hazırlık Sürecinin Ardından Yaşanan Büyük Heyecan

NASA ‘nın çocukların ve gençlerin teknoloji, matematik, bilim ve mühendislik alanlarında ilgilerini arttırmak ve nitelikli çalışmalar yaparak erken yaşta bu alanda eğitim almalarını sağlamak amacıyla ARISS ( Amateur Radio To International Space Station ) işbirliğinde yapmış olduğu projeye Türkiye’den seçilen tek okul olduk.
Aldığımız bu sorumluluğu daha da anlamlı hale getirmek için Atamızın her zaman ifade ettiği, bizlere miras bıraktığı “akıl ve bilim” yolunu benimserken projemizin adını “ GELECEĞE ATATÜRK GİBİ BAK” koyduk. Akılımızdaki soru Atatürk bu zamanın teknolojine sahip olsaydı neler yapardı? Eminiz Dünya’ya cosmostan bakardı. Atamız aramızda değil ama bizler onun manevi mirasçıları olarak geleceğe onun gibi akılcı ve vizyoner bakarak ülkemizde ve dünyada çok önemli işler yapabileceğimizi biliyoruz.
5 Kasım’da TRAC ( Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti ) işbirliğinde gerçekleştirdiğimiz telsiz bağlantısı son derece heyecan vericiydi. Yaşları 9-13 arasında olan 20 çocuk görev komutanı astronot LUCA PARMITANO’ya sorular sordular. Sorular ilginçti ama aldıkları cevaplar bir o kadar ilginç ve üzerinde düşünülmesi gereken cevaplar oldu. Pek çok gazete ve televizyon bağlantıyı görüntüleyerek çocukların bu ilginç deneyimlerine şahitlik ettiler.
6 Kasım’da ise büyük bir konferans düzenleyerek, İzmir’in çeşitli alanlarda değerli yöneticilerine, öğrenci ve ailelere bir yıllık serüvende neler yaşadığımızı anlattık. Konferansımıza ülkemizin değerli astrofizikçilerinden Dr. Selçuk Topal, Prof. Serdar Evren, NASA’da görevli Dr. Umut Yıldız ve Atatürk hakkında engin bilgisiyle Doç.Dr. Emin Elmacı, UKEB Okulları Genel Müdürü Filiz ULUSOY, ve TRAC yöneticisi Ali Rıza Özsaran konuşmacı olarak katıldılar. UKEB öğrencileri heyecanlı dansları ve müthiş korosuyla güne renk kattılar.