fbpx
Atatürk
Anasayfa | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim  +90 850 247 0 742 info@ukeb.com.tr>

UKEB’DE DEMOKRASI ŞÖLENİ

Yurttaş Olmanın Birinci Kuralını Şimdiden Benimseme

UKEB okullarında, Demokrasi sözcüklerle, basamaklandırılmış bir proje, bir eğitim konusu, yaşamın bir kesitine sıkıştırılmış bir eylemle vb. ele alınmamaktadır. Öğrencilerimiz, okul yaşamının doğal akışı içinde, yaşam ortakları ile aynı ortamı, aynı olanakları paylaşırken, hak ve sorumluluklar dengesinin öneminin farkındadır. Okulumuzda her birey demokratik yaşamının vazgeçilmez parçası seçilme hakkı ve toplumda kendini temsil edecek kişileri seçme sorumluluğunu üstlenerek okul yaşamından vatandaşlığa geçiş için bir hazırlık yapma imkanı bulur. Bu amaçla her yıl Okul Öğrenci Meclisi kurulur. Bu meclisi kurabilmek için de seçimler yapılır. Bu süreçte öğrencilerimizde yerleşik bir demokrasi kültürünün oluşturulması; seçme, seçilme ve oy kullanma kültürünün kazandırılması; katılımcı olma, iletişim kurabilme, demokratik liderliği benimseyebilme ve kamuoyu oluşturabilme becerilerinin kazandırılması yanında kendi kültürünü özümsemiş, millî ve manevî değerlere bağlı, evrensel değerler konusunda farkındalıkları gelişmiş bireyler olarak yetişmeleri amaçlanmaktadır.

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılının öğrenci meclisi ve cumhurbaşkanlığı (okul başkanlığı) seçimi Ekim ayı içinde gerçekleştirildi.

Demokrasi kültürü temel alınarak gerçekleştirilen bu seçimlerde, süreç her sınıfın UKEB Öğrenci Meclisi’nde kendisini temsil edecek milletvekillerini (sınıf temsilcisi) seçmesi ile başladı. Kapalı oylama ile yapılan seçim neticesinde sınıflar milletvekillerini seçti.

Adaylarımız propaganda afişleri hazırlayarak ve sınıflarda propaganda konuşmaları gerçekleştirerek bu heyecanlı sürece hazırlandılar.

Seçilen milletvekillerinden cumhurbaşkanlığına adaylığını 6/B sınıfından Mayra Sertbaş, 7/B sınıfından Çınar Kaylı ve tekrar 7/B sınıfından Mustafa Emre Bulut bağımsız olarak koyarken; 8.sınıflar seçime kurdukları UKEB Parlamenter Parti (UPP) ile katılım göstermeye karar verdi.

16 ve 17 Ekim günlerinde gerçekleştirilen oylama süresince sandık kurulu üyesi öğrenciler de büyük bir özveri ve disiplinle çalışarak hem oylama hem sayım sürecine destek oldular.

Demokrasi ilkelerine uygun olarak gerçekleşen seçim sonucunda da okulumuzu dışarıda kimin temsil edeceğini ve meclise kimin başkanlık edeceğini belirleyen öğrencilerimiz, UPP (UKEB Parlamenter Parti) başkanlığında bir meclis kurulmasına karar verdiler.

UKEB Ailesi olarak yeni seçilen temsilcileri ve başkanı kutlar, çalışmalarında başarılar dileriz.