fbpx
Atatürk
Anasayfa | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim  +90 850 247 0 742 info@ukeb.com.tr>

UKEBLIFE DERSİNİN KONUSU BİLİŞİM DÜNYASI

20. yüzyıl ile başlayan bilgisayar bilimi çağı ve uzay çağının kıyasıya yarışının ve son kullanıcılara olan etkisi günümüzde tüm hızıyla yaşanıyor. 21. yüzyılda ise artık büyük şirketler ve devletler kıyasıya başka bir yarışın içinde. Bu yarışın adı “Kuantum Bilgisayarlar” ve artık 21. yüzyılda bu çalışmalar ile kuantum çağı da başlamış oluyor. Emekleme aşamalarına tanıklık ettiğimiz Kuantum mekaniği kullanılarak üretilen bu teknolojinin bizim yaşadığımız dünyanın fizik kurallarının oldukça üstünde bir performans gösteriyor. Tahmin edilen gelişmelerle 15-20 yıl içerisinde son kullanıcılar olmasa da büyük süper bilgisayarların yerini kuantum bilgisayarlarının alması düşünülüyor.
Kuantum fiziğini anlamak, onu yorumlamak ve anlatabilmek oldukça zor bir meziyet, bütün bu bilgiler ışığında okulumuzun öğrencileriyle bu yeni teknolojinin gelişmelerini takip etmek amacıyla bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. “Kuantum bilgisayar nedir? Çalışma mantığı nasıldır? ve Gelecekteki konumu nerede olacaktır?” ve benzeri soruların cevaplarını öğrencilerle birlikte anlamaya ve kavramaya çalışıldığı sunum okulun Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Bestami Çalışır tarafından 21 Şubat Cuma günü yapıldı.
MÜNAZARA

Günümüzde internette alışveriş, araştırma yapma, bilgiye ulaşma, bankacılık, oyun ve daha birçok uygulamayı farklı platformların aracılığıyla internette gerçekleştiriyoruz. Bütün bu işlemleri gerçekleştirirken günlük yaşantımızda kabul ettiğimiz sorunların birçoğu internet içinde geçerli dolandırıcılık, siber zorbalık, sahtekârlık ve daha bir çok olumsuzluklarda mevcut. Peki bu karanlık yüzünde ne gibi çalışmalarla kendimizi güvene alırız. Güvenli internette dolaşmak ve kendimizi güvene almak konusunda hangi adımları atabiliriz? Bu sorumuzdan yola çıkarak internette olan güvenliğimizi kişisel olarak kendimiz mi sağlamalıyız? Bunu daha üst kurumlar bizim adımıza güvenliğimizi sağlamalı mı? Bu sorunların cevaplarını bir münazara etkinliği ile öğrencilerimiz savunarak bulmaya çalıştı ve güvenlik ihlallerinde oluşabilecek sorunların etkilerini henüz olmadan anlamaya ve kavramaya çalıştılar.