fbpx
Atatürk
Anasayfa | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim  +90 850 247 0 742 info@ukeb.com.tr>

UZAY İSTASYONU BAĞLANTISI İÇİN TÜRKİYE’DEN SADECE UKEB SEÇİLDİ!

Türkiye'den Sadece UKEB Okulları

NASA ile 2019 yılı Kasım ayı içinde gerçekleştirilecek etkinlik çalışmaları kapsamında hazırlıkları ve sonrasında başvurusu yapılan projenin sonuçları açıklandı ve Türkiye’den sadece UKEB Okulları NASA ile yapılacak Uzay İstasyonu bağlantısı için tek okul olarak seçildi.
UKEB Okulları ve Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti İzmir şubesi ile birlikte yürütülen proje çerçevesinde UKEB öğrencileri, 2019 Kasım ayı içinde belirlenecek bir gün Uzay İstasyonunda yaşayan astronotlarla canlı telsiz bağlantısı yaparak istasyonun Türkiye üzerinden geçiş dakikalarına bağlı olarak yaklaşık 20 soru soracaklar. Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti ( TRAC ) İzmir Şubesinin önderliği ve denetiminde yapılacak bağlantı öncesinde okulumuzda bulunan tüm öğrenciler TRAC İzmir eğitmenleri tarafından telsiz eğitimleri alacaklar ve konuşmayı bizzat deneyimleyecekler. Organizasyonun yapılması, bilgilendirmelerin ve tanıtılmaların sağlanması, soruların yazılıp seçilmesi vb aşamalar boyunca öğrencilerimiz ile öğretmenlerimiz ekip çalışması yürüterek birlikte çalışacaklar.
NASA ‘nın bir kolu olan ARISS ( Amateur Radio for International Space Station ) bu deneyimi her yıl dünyada 40 okula sağlamaktadır. ARISS yetkililerine detaylı bir raporun sunulmasını gerektiren başvuru sürecini başarıyla yöneten UKEB Okulları, açıldığı 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılından bu yana geçen zaman diliminde uyguladığı birçok farklı bilimsel çalışmanın içeriği ile bu başarıyı elde etti. Türkiye’den tek bir okulun seçilmesinin gururuyla çalışmalarımıza başlıyoruz.