1. SINIFLAR ORF EĞİTİMİ

  Birinci sınıf öğrencileri eylül ayından itibaren müzik dersine başlamıştır. Öğrenciler ilk olarak mekânı tanıma ve grup çalışmalarıyla ritimli tanışma oyunları ve sonrasında ‘’Müziğin ABC’si’’ kitabından notaların temel kavramlarını çıkartmalar ile çalışmalara başlamıştır. Bununla beraber öğrenciler melodika çalgısında, çalım pozisyonlarını öğrenmeye ve küçük etüt parçaları çalmaya devam etmektedirler.  

 

  ‘’Orff’’ eğitiminin en önemli prensiplerinden biri, sınıfta yetenekli çocukları ön plana çıkarmayıp her çocuğun kendini ifade etme, hareket ve ritimle katılımını sağlamaktır. Doğaçlamayla renklenen derslerde öğrenciler oluşturdukları enstrümanlar eşliğinde psikolojik gelişimine önemli katkı sağlayan süreç odaklı bir eğitim ile tanışmış olacaklardır.  

 

  UKEB Okullarında eğitim ve öğretim hayatlarına devam eden 1. sınıf öğrencilerine öncelikle müziği sevdirmek, kulak dolgunluğu kazandırmak ve müzikal ritmik yaratıcılıklarını geliştirmek amaçlanmaktadır. Öğrencilerin disiplin, adaptasyon, rahatlama, özgüven, sorumluluk ve kişisel düşünce gibi kişilik özelliklerini geliştirmek, kendi müziği ve kültürünü tanıyarak ve tanıtarak farklı kültürlere saygı duymalarını sağlamak ve Atatürk’ün ulusal ve evrensel müziğe verdiği değeri sahiplendirmektir.  

Yorumlar devre dışı bırakıldı.