4.SINIF ÖĞRENCİLERİMİZ ZEYTİN KEŞFİNDE

4.sınıf öğrencilerimiz 4 Kasım Perşembe günü Urla’da bulunan Köstem Zeytinyağı Müzesi ile Ayerya Rüzgarlı Vadi Çiftliğine gittiler.

Güne Köstem Zeytinyağı Müzesi ziyareti ile başlayan öğrencilerimize müze sahibesi Güler Köstem zeytinin doğuşunu, nerelere aktarıldığını, eskiden hangi aletlerin kullanıldığını, nerelerde saklandığını müzede bulunan araç gereçler üzerinden anlattı. Çocuklarımız geçmişte kullanılan ve gelişen aletlerin hangi evrelerden geçerek geliştiğini merakla dinleyip gözlemleme şansı buldular.

Müzeden sonra Ayerya Rüzgarlı Vadi Çiftliğine / Oliveurla ’ya giden öğrencilerimizi çiftlik sahibesi Pelin Ömeroğlu karşıladı. Sayın Ömeroğlu rehberliğinde yapılan çiftlik turunda öğrencilerimiz serada yetişen bitkiler, organik tarımın önemi hakkında değerli bilgiler edindiler. Zeytin ağaçları, zeytinin tarihi, kültürümüze katkısı ile zeytin çeşitleri konu başlıklı sunumla geziye devam eden öğrencilerimiz, hurma zeytin hasadı yaparak çok farklı bir deneyim yaşadılar ve çiftlik yaşamı hakkında aldıkları bilgilerle kendi bilgi dağarcıklarını zenginleştirdiler.

OLIVURLA Organik Zeytin ve Zeytinyağlarından “ Zeytinyağı Tadımı” yapan öğrencilerimiz, Kuşçular Köyü’ndeki Organik Zeytin ve Zeytinyağı Sıkım Tesisinde gerçekleştirilen erken hasat zeytinyağı sıkımına gittiler. Zeytinlerin zeytin meyve suyu haline gelene kadar geçirdiği evreleri zeytin sıkım tesislerinde gözlemlediler. Öğrencilerimiz, çok değişik bir gün geçirmenin ve yeni deneyimler yaşamanın keyfi ile günü tamamladılar.

Yorumlar devre dışı bırakıldı.