5.SINIF ÖĞRENCİLERİ EFES- MERYEM ANA- ŞİRİNCE GEZİSİNDE 

  Sosyal bilgiler dersi kazanımları kapsamında 5. sınıf öğrencileri 3 Haziran Pazartesi günü Şirince, Efes Antik Kenti ve Meryem Ana’nın Evi’ne gezi gerçekleştirdiler.  Gezinin ilk aşamasında Şirince köyüne giden öğrenciler köyün sosyal ve kültürel dokusunu tanıdılar ve kendilerine eşlik eden rehberden köyün tarihine yönelik bilgiler aldılar.  

  Gezinin ikinci ayağında ise Hristiyanlar için hac yeri olan Meryem Ana’nın Evi’ni ziyaret eden öğrenciler,  Meryem Ana’nın hikâyesini öğrendiler. Alman Rahibe Anne Katerine’nin çeşmesinden birer yudum su içip dilek dileyen öğrenciler, Meryem Ana’nın evinin maneviyatına saygı duyarak alandan ayrıldılar.  

  Gezinin son ayağı olarak Klasik Yunan Dönemi’nde İyonların şehir devletlerinden biri olan Efes Antik Kenti’ni rehber eşliğinde gezen öğrenciler, tarihe derin bir yolculuk yaptılar. Antik Kent’teki devlet ticaret meydanı olan Agora’da binlerce yıl önce alışveriş yapan tüccarların arasında dolaşarak İlkçağ döneminde alışverişi, tüccar olmayı keşfeden öğrenciler Kent Meclisi’ndeki demokrasi havasını soludular ve o zamanlardaki demokrasi uygulamaları ile demokrasinin tarih boyunca geçirdiği serüveni tartıştılar. Daha sonra antik dünyanın en büyük 3. kütüphanesini ziyaret ettiler.   

  UKEB Okulları olarak gezinin organizasyonundaki değerli katkılarından dolayı Punta’s Tura teşekkür etmeyi bir borç biliriz.

Önceki Haber

Sonraki Haber

Yorumlar devre dışı bırakıldı.