DÜNYA ÇOCUK KİTAPLARI HAFTASI

  İnsanın kitapla ilişkisi küçük yaşlarda başlar. Okul öncesinde anne ve babalar çocuklarına şiir, hikâye ve masallar okurlar. Böylelikle çocuk kitaba, okumaya ilgi duymaya başlar; okur ve öğrenir.  

  Hayata daha kolay uyumun yol göstericisidir kitap. Duygularımızı anlamamızda ve tanımamızda bize yardımcıdır. Kısacası yolculuğumuzun en güzel yoldaşıdır. 

  Okulumuzda da masallarla, hikâyelerle ve yeni kitaplarla bu yolculuğa devam ediyoruz. Beraber okuyor ve inceliyoruz. Zeytin ağacının gölgesinde bulunan kitap okuma köşemizde bazen Türkçe derslerimizde bazen de teneffüslerde kitap okumanın zevkini tadıyoruz. 

  Kitap okumaya bu kadar önem verirken ‘’ Dünya Çocuk Kitapları Haftası’’nı etkinlik yapmadan atlayamazdık. Çünkü kaç yaşında olursak olalım ruhumuzu büyütecek olan çocuk kitaplarını ve öğrencilerimizi çok önemsiyoruz. Bu yüzden her öğrencimizden okuduğu kitap karakterlerinin kıyafetini tasarlamasını, kuklalarını yapmasını, maskesini yapıp sunmasını istedik.  

  İlkokul olarak 11 Kasım Cuma günü bahçemizde ve sınıflarımızda öğrencilerimizin seçtikleri kahramanlarını oyunlarla canlandırmalarını izlemek, bu karakterlerin duygularını hissetmek ve kitap tanıtımlarını dinlemek hepimizi heyecanlandırıp kitaplara karşı duyduğumuz tutkuyu biraz daha canlı kıldı. Birçok yeni kitap ve sözcükle tanışmak çok keyifliydi. 

  Yeniden başka bir kitap etkinliğinde görüşmek dileğiyle… 

 

”İyi bir kitap, iyi bir arkadaştır.”  

Bernard de Saint Pierre 

Yorumlar devre dışı bırakıldı.