KÖSTEM ZEYTİNYAĞI MÜZESİ GEZİSİ 

  12 Nisan 2023 Çarşamba günü 1. sınıf öğrencilerimiz, Köstem Zeytinyağı Müzesini gezdiler. Ölümsüz bitki zeytinin sofralara gelinceye kadar süren yolculuğuna eşlik ettiler. Bu kadar zorlu bir yolculuğun olması hepsini ayrı şaşırttı. Öyle ki zeytine bakış açıları değişti.  

  Dergi ve kitaplarda gördükleri zeytin dalının neden barışı simgelediğinin farkına vardılar. Zeytinin dünya üzerindeki dağılımının nasıl yapıldığını arkeologdan dinlediler. Zeytin ve zeytinyağının neredeyse insanlığın ilk ticaret ürünü olduğunu öğrendiler. 

  Bir kişinin, belli alanda müze yapması çok ilgilerini çekti.  Dünya üzerinde gördükleri her ne varsa hepsinin de çok değerli olduğunu ve bize neler kattığını gördüler. 

   Müzedeki görevlilerin yaptırdıkları atölyeler sayesinde çok mutlu anlar yaşadılar. 

  2.sınıf öğrencilerimiz ile 13 Nisan Perşembe günü Köstem Zeytinyağı Müzesini ziyaret ettik. 

  Etkinlik, geleceğin en zengin armağanı olan zeytin ağaçları ile çocukları bir araya getirme amacıyla organize edildi. Öğrencilerimiz rehber eşliğinde müzeyi gezdiler. Zeytinin topraktan sofraya olan öyküsü ve geçmişten günümüze üretiminde kullanılan araç gereçleri hakkında bilgi sahibi oldular. Bilgeliği, barışı, hayatı, kardeşliği, dostluğu, ölümsüzlüğü, zaferi, bolluk ve bereketi temsil eden bin yıllık bir köke dokunarak duygularını ifade ettiler. Rehberin “Köklü bir ağaçta dal ve meyve eksik olmazmış.” sözleri ise UKEB öğrencilerinin köklerini kültürle, tarihle, bilimle beslemesini sağladı. 

  Öğrencilerimiz müze ekibine teşekkür ederek zengin ve farklı atölye çalışmalarıyla da geziyi tamamladılar.  

Yorumlar devre dışı bırakıldı.