UKEB’DE MÜZİK EĞİTİMİ 

  İkinci sınıflar ile müzik dersi tüm hızıyla devam etmektedir. ‘’Müziğin ABC’si’’ kitabından temel nota değerlerini sticker yardımıyla eğlenerek öğreniyorlar. Nota eğitimi ile okulda veya okul dışında çalgı eğitimi alan öğrenciler çalışmalarını pekiştirerek eğitimlerine katkı sağlıyorlar.  

  Müzik eğitiminin en önemli prensiplerinden biri, sınıfta yetenekli çocukları ön plana çıkarmayıp her çocuğun kendini ifade etme, hareket ve ritimle katılımını sağlamaktır. Doğaçlamayla renklenen derslerde çocukların oluşturduğu çalgılarla başlayan ritimler zamanla notalara ve dansa dönüşür. Böylelikle öğrencilerin psikolojik gelişimine önemli katkı sağlayan süreç odaklı bir eğitim sağlanmış olur. 

  UKEB ‘de 2. sınıf öğrencilerinin öncelikle disiplin, adaptasyon, rahatlama, öz güven, sorumluluk ve kişisel düşünce gibi kişilik özelliklerinin geliştirmek; kendi müziği ve kültürünü tanıyarak ve tanıtarak farklı kültürlere saygı duymalarını sağlamak, Atatürk’ün ulusal ve evrensel müziğe verdiği değeri sahiplendirmek amaçlanmaktadır. 

  UKEB Okullarında belirli gün ve haftalarda sahnelenen çeşitli etkinlikler yer almaktadır. En son ‘’O SES UKEB’’ yarışmasına katılan öğrencilerin sahne korkusunu yenmelerini sağlamak, öğrencilere kazanma ile kaybetme duygusunu aşılamak amaçlanmaktadır. Yapılan yarışma sonucunda dereceye giren öğrenciler, okul içi ve okul dışında performanslarını tekrar sergilemek için görev alacaklardır.  

  UKEB Okullarında yaratıcı çalışmalara olabildiğince yer verilip sözlerin anlamı ve ezginin ritmi üzerinde durularak özellikle küçük sınıflarda oyunlaştırmaya özen gösterilmektedir. Öğrencilerin kazandıkları müzik dağarcığını çeşitli etkinliklerle sergilemeleri sosyal yönlerinin geliştirilmesi açısından oldukça önemlidir. 

Yorumlar devre dışı bırakıldı.