UKEB’DE SEÇİM SÜRECİ 

 Okulumuzda her birey demokratik yaşamının vazgeçilmez bir parçası olan seçilme hakkı ve toplumda kendini temsil edecek kişileri seçme sorumluluğunu üstlenerek okul yaşamından vatandaşlığa geçiş için bir hazırlık yapma imkanı bulur. Bu amaçla her yıl ‘’UKEB Okul Meclisi’’ kurma çalışmalarını gerçekleştiririz. 2022-2023 ‘’Okul Öğrenci Meclisi’’ her sınıftan öğrencilerin kapalı oylama ile seçtiği 1 asil 1 yedek temsilci ile kuruldu. Kurulan meclisin başkanını belirlemek üzere ‘’Okul Meclis Başkanı Seçimleri’’ gerçekleştirildi. 

  6.sınıf öğrencilerimizden Yaz Solmaz ile Doruk Boduroğlu liderliğinde kurulan ‘’UKEB Eşitlik Partisi’’, 7.sınıf öğrencilerimizden Rüzgar Gökçen Gedinci liderliğinde kurulan ‘’UKEB Demokrasi Partisi’’ ve 8.sınıf öğrencilerimizden Damla Zümrüt ile Poyraz Gülbek önderliğinde kurulan ‘’UKEB Öğrenciler Partisi’’ meclis başkanlığına adaylığını koydu. 

  17 Ekim tarihinde tüm adaylar açık mikrofon konuşmalarını gerçekleştirdi ve takibinde 2 gün boyunca propaganda çalışmalarını sürdürdü. Bu süreçte sınıfları gezip kendilerini tanıtan, teneffüslerde seçim gezilerine çıkan öğrenciler aynı zamanda hazırladıkları poster, yaka kartı ve sloganları da okulun çeşitli yerlerine asma fırsatı buldular. 

  19 Ekim Çarşamba günü, tüm öğrencilerimiz oylarını kullandılar. Sandık kurulunda görevli öğrenciler ve rehberlik birimi gözetiminde gizli oy, açık tasnif yöntemi ile gerçekleştirilen oylama sonucunda, ‘’UKEB Öğrenciler Partisi’’ Poyraz Gülbek ve Damla Zümrüt başkanlığında ‘’Okul Başkanlık Seçimleri’’ni kazandı.  

  Demokrasinin her alanını bire bir yaşama fırsatı bulduğumuz bu süreçte oy veren, sandık kurulunda ve oy sayımı sürecinde görev alan tüm öğrencilerimize teşekkür ediyor, seçim çalışmalarını layığıyla yürüten tüm adaylarımızı ve seçilen başkanlarımızı kutluyor, başarılar diliyoruz. 

Yorumlar devre dışı bırakıldı.