UKEB’DE UZAY HAFTASI ETKİNLİKLERİ

‘’Dünya Uzay Haftası’’ her yıl 4-10 Ekim tarihleri arasında tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Dünya genelinde yapılan etkinliklerle uzay çalışmalarının insanların yaşamına katkılarıyla ilgili farkındalık oluşturulması ve gençlerin uzay bilimleri alanına çekilmesi amaçlanmaktadır. Bu haftanın amacına uygun olarak UKEB Okullarında da çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. 

  Ortaokul öğrencileri ‘’Güneş’in ve Ay’ın Yapısı, Ay’ın Hareketleri, Ay’ın Evreleri, Güneş Sistemi ve Gezegenler, Uzay Teknolojileri ve Takım Yıldızları’’ gibi konularda modeller hazırlayarak okulda sergilemektedir. Çeşitli videolar ve sunumlarla astronot eğitimi, evrenin boyutları, roketler gibi çeşitli konular anlatılmaktadır.  

  Her yıl gerçekleştirilen Agora Ören Yeri gezisinde öğrenciler tarafından ‘’Symrna Antik Kenti’’nin tarihi dokusunun içinde aynı zamanda güneş saati yapılmaktadır. 

  Bu yıl ilk defa düzenlenen ‘’Geleceğe Yolculuk Kostüm Partisi’’ ile öğrencilerin kendi kostümlerini tasarlayarak yaratıcılıklarını ortaya koyması hedeflenmiştir. Aynı zamanda hayallerindeki geleceği ve uzayı resmedebilmeleri amacıyla ilkokul öğrencileri arasında ‘’Hayalimdeki Gezegen’’ resim yarışması düzenlenmektedir. 

  Disiplinler arası çalışmalarla da desteklenen Dünya Uzay Haftası kapsamında Türkçe dersinde 4.sınıf öğrencilerinin katılımıyla ‘’Scamper’’ etkinliği, 5. sınıf öğrencilerinin katılımıyla ise ‘’Yaratıcı Yazma’’ etkinliği gerçekleştirilmektedir.  6 ve 7.sınıf öğrencilerine özel olarak hazırlanan bilgi yarışması ve oyunlarla da bilgileri pekiştirilmektedir. 

  Öğrencilere okul içi ve okul dışı farklı öğrenme ortamları sunularak öğrencilerin gelişimine katkı sağlama, ilgi alanlarını keşfetme ve yeteneklerini ortaya çıkarma hedefleri her etkinlikte pekiştirilmektedir.  

Yorumlar devre dışı bırakıldı.