2. SINIFLAR “ZEYTİN AĞACININ GÖLGESİNDE” PROJESİ İLE TARİHE ADLARINI YAZDIRMAYI HEDEFLİYOR

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı ikinci döneminde 2. Sınıf öğrencilerimiz gerçekleştirdikleri ‘’Zeytin Ağacının Gölgesinde ‘’adlı proje ile çevremizdeki sağlıklı ve kaliteli hayat için ağaçların önemi konusunda farkındalıklarını artırmayı ve herkesin dikkatini bu konuya çekmeyi hedefliyorlar.

“ZEYTİN PERİSİ ZİZİ” adlı güdümlü kitabı okuyarak süreci başlatan öğrencilerimiz yapacakları gösteri ve bağış kampanyasıyla bu uzun soluklu etkinlik dizisini sona erdirecekler.

“Zeytin Ağacının Gölgesinde” adlı projeyi nöbet değişimi gibi her sene gelecek olan 2. Sınıflara devrederek sürecin devamı sağlanacaktır.

Öğrencilerimizin bugüne kadar yapmış olduğu proje etkinlikleri aşağıda yer almaktadır.

 

1.ADIM: FARKINDALIK-ÖN ÇALIŞMA

Güdümlü kitap olan “ZEYTİN PERİSİ ZİZİ”ye başlamadan önce öğrencilerimiz okulumuzun yakınındaki yeşil alana giderek gözleri kapalı doğayı dinledi ve duydukları sesleri not ettiler. Bedenleriyle yağmurun her aşamasındaki seslerin çıkarıldığı perküsyon çalışması yaptılar. Büyüteçleriyle çevrelerindeki ağaçları, yaprakları, dalları, toprağı inceleyerek notlar aldılar. Kurumuş dalları ve düşen yaprakları topladılar. Etkinliklerin sonunda her biri ağaçlara sarılarak güzel sözler ve şarkılar fısıldayarak onlara veda ettiler.

Topladıkları dallar ve yapraklardan çizdikleri insan figürlerine bıyık, saç yaptılar. Sınıf panosunu oluşturdular.

2.ADIM: BİLİNÇLENME

ZEYTİN PERİSİ ZİZİ okundu. “SEN OLSAYDIN” etkinliği tamamlandı. . Zeytin ağacının özelliklerini araştırdılar. Seçtikleri bir zeytin ağacının betimlemesini yaptılar. Zeytin ağacıyla ilgili güncel haberleri araştırdılar ve zeytin ağacını korumakla ilgili sloganlar hazırlayıp okulda sergilediler. Rozetler yapıp okul arkadaşlarına dağıttılar.

Öğrencilerimizle kitabımızda vurgulanan “ÖN YARGI VE ÖZGÜR OLMAK” ile ilgili P4C (Philosophy for Children) çalışmasını gerçekleştirdikten sonra “ZEYTİN” sözcüğüne akrostiş şiir yazdılar. Kendi ağaç tasarımlarını çizerek, özelliklerini belirttiler. ” Ağacı Kıskanırım” ve “Orman Ne Güzel” şarkılarını hep birlikte ritim tutarak söylediler.

3.ADIM: YORUMLAMA

Hafta sonu aile etkinliği kapsamında “ÖLÜMSÜZ Z” belgeselinin izlendi. Sonrasında UKEBLIFE dersimizde belgeselin yönetmenleri Nilgün Yanık ve Ramazan EMİROĞLU da konuğumuz olarak zeytin ağaçlarıyla ilgili hiç bilmedikleri hikâyeler, yeni ve ilginç bilgiler sundular. Yönetmenlere birbirinden güzel ve derin sorular soran öğrencilerimiz zeytin ağacının önemini anlatan bir belgesel çekmek istediklerini belirterek çok değerli bir Ukeb-Lıfe dersi daha işlediler.

4.ADIM: HAREKETE GEÇME

“Zeytin Ağacının Gölgesinde” projesinin bir başka etkinliği de AĞAÇ DİKMEK oldu. Öğrencilerimiz görevli personelimizin destekleri ile okul bahçesinde belirlenen yerlerde toprağı kazdılar. Ağaç

fidanlarını dikerek onlara can suyunu verdiler. Artık koşup oynadıkları okul bahçesinde, kendilerinin diktiği bir ağacın olmasının tarifsiz mutluluğunu yaşadılar.

Projemiz ”Köstem Zeytinyağı Müzesi” ne yapacağımız gezi ve 19 Nisan 2022 Salı günü gerçekleştireceğimiz gösteri, sergi ve bağış kampanyası ile devam edecektir.

Yorumlar devre dışı bırakıldı.