BERGAMA ANTİK KENTİ GEZİSİ

6.Sınıf öğrencilerinin katılımıyla sosyal bilgiler dersinin ‘‘Kültür ve Miras’’ ünitesi kapsamında İzmir’in Bergama ilçesinde geçmiş dönemde yaşayan uygarlıkların en önemlilerinden Pergamon Krallığı’nın başkentine gezi düzenlendi. 

  Önce Bergama’ya özgü parşömen yapımı geleneğini sürdüren Bergamalı bir esnaf ziyaret edildi. Parşömenin yapım süreci hazırlanan videodan izlendi. Ardından dünyanın ilk psikiyatri hastanesi olarak tarihe geçmiş, tedavileri ile dönemin en önemli sağlık merkezlerinden biri olma ününe kavuşmuş Asklepion’u rehberden dinleyen öğrenciler burada tedavilerin yapıldığı alanı gezme imkânı buldular. Daha sonra teleferik ile Akrapol’e ulaşıldı. Burada Athena Tapınağı, Helenistlik Dönem’in en büyük kütüphanesi, Zeus Sunağı, dünyanın en dik yamaçlı antik tiyatrosu ziyaret edildi. 

  Öğrenciler son olarak Bergama Çarşısı’nı gezerek Osmanlı Devleti’nden kalma çarşı kültürünün özelliklerini rehberden dinlediler. Gezi boyunca Helen ve Roma kültürü mirasını keşfederek öğrendiklerini pekiştirdiler. 

Yorumlar devre dışı bırakıldı.