ÇEKİRGE’NİN YOLCULUĞU İLE DİSİPLİNLERARASI ÇALIŞMA  

Okulumuz 2. Sınıf öğrencileri heyecan ve merak dolu güzel bir okuma yolculuğuna çıktılar.   

Sabah sınıflarının kapılarında karşılaştıkları gizemli bir not ile başlayan oryantring serüveninde bir yerden bir yere yolculuk eden birini bulmaları gerektiğini öğrendiler. Bunun için gruplara ayrılıp çeşitli istasyonlara gittiler. “Evini temizleyen sineğe yardım ettiler. Kara ekranda saklanmış harfleri bir araya getirip gidecekleri yeri buldular. Elma kurdu gibi atık malzemelerden ev yaptılar. Bir istasyonda karşılaştıkları kelebeklerin yapmalarını istediği toplama işlemlerini yapıp sonraki durağa gittiler. En sonunda zıt anlamlı kelimeleri bir araya getirip lobiye geldiler. Lobide kısa bir değerlendirme yapıp en sonunda sınıflarında gizemli kahraman Çekirge ile tanışabildiler.  

Meğer kahraman Çekirge uzak diyarların birinde yaşayan hep bir yolculuğa çıkmak, yeni yerler görüp yeni şeyler yapmak isteyen biriymiş. Bir sabah çok güzel bir yol bulup yolculuğuna başlamış Bu yolculukta karşısına çıkan UKEB Okulu 2. Sınıf öğrencileri ile birlikte yolculuğa devam etmek istemiş. Bakalım sonraki günlerde onları hangi maceralar bekliyor?.. 

  1. Sınıf öğrencileri yapılan oryantiring çalışması ile kitabın içindeki maceraları merak edip bir an önce okumak için sabırsızlandılar. Daha sonra Çekirge’nin Yolculuğu adlı güdümlü kitabı okuma stratejilerini kullanarak  okuyup, scamper ile sorgulayıp, çemberde düşünüp, yaratıcı yazma ve  oyunlaştırma gibi, okuma sırası ve okuma sonrası etkinliklerle işlenmeye devam edecekler.

 Bu sayede öğrencilerin hayatlarında başka dünyalara pencereler açarak farkındalıklarının artması hedeflenmektedir. 

Yorumlar devre dışı bırakıldı.