UKEB’DE SEÇİM SÜRECİ 

 UKEB Okullarında her birey demokratik yaşamının vazgeçilmez bir parçası olan seçilme hakkı ve toplumda kendini temsil edecek kişileri seçme sorumluluğunu üstlenerek okul yaşamından vatandaşlığa geçiş için bir hazırlık yapma imkanı bulur. Bu amaçla her yıl ‘’UKEB Okul Meclisi’’ kurma çalışmaları gerçekleştirilmektedir. 2023-2024 ‘’Okul Öğrenci Meclisi’’ her sınıftan öğrencilerin kapalı oylama ile seçtiği 1 asil 1 yedek temsilci ile kurulmaktadır. Kurulan meclisin başkanını belirlemek üzere ‘’Okul Meclis Başkanı Seçimleri’’ gerçekleştirilmektedir. 

  7.sınıf öğrencilerinden Doruk Boduroğlu ve 6.sınıf öğrencilerinden Ömer Talip Sepici liderliğinde kurulan ‘’UKEB Cumhuriyet Partisi’’, 8.sınıf öğrencileri Rüzgâr Gökçen Gedinci liderliğinde kurulan ‘’UKEB Adalet Partisi’’ ve 8.sınıf öğrencilerinden Doruk Ergen önderliğinde kurulan ‘’UKEB Zümrüt Partisi’’ meclis başkanlığına adaylığını koydular. 

  17 Ekim tarihinde tüm adaylar açık mikrofon konuşmalarını gerçekleştirdi ve takibinde 2 gün boyunca propaganda çalışmalarını sürdürdü. Bu süreçte sınıfları gezip kendilerini tanıtan, teneffüslerde seçim gezilerine çıkan öğrenciler aynı zamanda hazırladıkları poster, yaka kartı ve sloganları da okulun çeşitli yerlerine asma fırsatı buldular. 

  19 Ekim Perşembe günü, tüm öğrenciler oylarını kullandılar. Sandık kurulunda görevli öğrenciler ve rehberlik birimi gözetiminde gizli oy, açık tasnif yöntemi ile gerçekleştirilen oylama sonucunda ‘’UKEB Zümrüt Partisi’’ Doruk Ergen başkanlığında ‘’Okul Başkanlık Seçimleri’’ni kazandı.  

  Demokrasinin her alanını birebir yaşama fırsatı bulunan bu süreçte oy veren, sandık kurulunda ve oy sayımı sürecinde görev alan tüm öğrencilere teşekkür ediyor, seçim çalışmalarını layığıyla yürüten tüm adayları ve seçilen başkanları kutluyoruz. 

Yorumlar devre dışı bırakıldı.